Dożynkowej tradycji w Godzieszach stało się zadość

 

            Podczas tradycyjnych „Dożynek w Godzieszach” w dniu 15 sierpnia nasi przesympatyczni Goście byli ciekawi, jak nam udaje się zainteresować Świętem Plonów tak dużą grupę uczestników uroczystości. Jak to się dzieje, że pomimo braku „gwiazd”, kuszących swoim nazwiskiem, na plac w Szwacinie ściąga wielotysięczna publiczność, aby obejrzeć zwykłe przecież obrzędy oraz wystawę pięknych wieńców dożynkowych.

            Odpowiedzi na te pytania doszukuję się przede wszystkim w trwałości międzypokoleniowej tradycji ludowej naszej Gminy, związanej ze szczególnym szacunkiem dla plonów uzyskiwanych, w wyniku zwielokrotnionej pracy, z ubogich, piaszczystych gleb stanowiących większość terenu gminy Godziesze Wielkie.

            Mimo niby pozornej improwizacji, „Dożynki w Godzieszach” to olbrzymie, wymagające konsekwencji i serca, przedsięwzięcie organizacyjne, w którym uczestniczy ogromna grupa naszych mieszkańców, godzących się na kultywowanie pięknej, ludowej, tradycji. To działacze naszych 25 Rad Sołeckich, to Panie ze stowarzyszeń i pięknie rozwijających się Kół Gospodyń Wiejskich, to nasi druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Każdy z Nich wybiera sobie zadanie, w którym będzie czuł się najlepiej, przygotowując (czasem przez całe tygodnie) wieńce dożynkowe, tradycyjne potrawy, zdobiąc pojazdy korowodu żeńców, czy też dbając o bezpieczeństwo i porządek podczas rozciągniętej w czasie i przestrzeni uroczystości.

            Pierwsza połowa każdego już od wielu, wielu lat sierpnia, to okres „przeddożynkowego wzmożenia” we wszystkich bez wyjątku miejscach Gminy. Do tej tradycyjnej uroczystości przygotowują się mieszkańcy wszystkich, bez wyjątku, wsi a nawet księża w naszych Parafiach.

Kulminacyjny punkt to oczywiście 15 sierpnia, „Dożynki w Godzieszach” przypadające w dniu Matki Boskiej Zielnej.

Tegoroczne Dożynki – wspaniałe.

Tradycyjny korowód pojazdów – najdłuższy i najbardziej dotychczas kolorowy. Naszych gości – harleyowców, otwierających kolumnę – najwięcej (i najładniej połyskujących chromami supermotorów).

Zabytkowy kościół w Godzieszach jeszcze cieplejszy swoimi barwami, jakby cieszył się z rzędów przepięknych kolorowych wieńców i strojów delegacji, które wniosły je do prastarej świątyni.

Słowa (i śpiew) Księży Waldemara i Andrzeja – wzniosłe, ale pięknie zaadresowane do „bohaterów” uroczystości dożynkowych.

Światło wpadające przez okna kościoła jak nigdy wcześniej „wywabiło złoto” z ułożonych przed ołtarzem wieńców (bardzo proszę spojrzeć na zdjęcia – uwierzycie!).

            Kontynuacja uroczystości na Szwacinie – niezapomniane wrażenia!

Wielki mieniący się kolorami pojazdów i zdobień plac zapełniony po brzegi prawdziwymi gospodarzami Dożynek w Godzieszach.

Goście, przemili przyjaciele Gminy Godziesze Wielkie – Poseł –Senior Józef Racki, Poseł Jerzy Kozłowski, Poseł Jarosław Urbaniak, Marszałek Krzysztof Grabowski, w imieniu Pani Marszałek Marzeny Wodzińskiej – Jerzy Szukalski. Ciepłe, serdeczne słowa przemówień!

Piękne pieśni i tańce obrzędowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca z sąsiedniego Ołoboku, przenoszące nas do czasów tak pięknie opisanych przez Marię Dąbrowską. Tradycja i autentyzm!

Wreszcie to co najważniejsze: przekazanie bochna chleba z tegorocznego ziarna przez Starostów Dożynek – państwa Marzenę i Jacka (pięknie się prezentowali!) oraz „święto wieńców dożynkowych” wykonanych przez mieszkańców wszystkich wsi z terenu Gminy Godziesze Wielkie oraz powiązanej z nią, parafialnie, wsi Aleksandria.

Poseł Urbaniak skomentował to chyba najtrafniej: „wieńce na dożynki wojewódzkie!”.

            Później było równie miło. Piękny pokaz umiejętności muzycznych w wykonaniu obchodzącej stulecie Orkiestry OSP Godziesze oraz wokalnych naszych przyjaciół z „Piano Song” pod dyrekcją Anny Kowalkiewicz-Oligny.

O wyżywienie uczestników Dożynek w Godzieszach zadbały (przygotowując tradycyjne potrawy) członkinie Kół Gospodyń Wiejskich w Stobnie, Saczynie oraz Stowarzyszenia „Jak w Rodzinie” w Godzieszach Wielkich.

Do późnych godzin wieczornych w Ośrodku „Szwacin” trwało wielkie, międzywiejskie spotkanie integracyjne.

Taki był program. Taka była tradycja. Na tym polega siła tego wydarzenia.

Dziękuję Wszystkim.

 

Józef Podłużny

Wójt Gminy

Godziesze Wielkie

 

 

 

Korzystając z okazji, jaką stanowi krótkie podsumowanie tegorocznych „Dożynek w Godzieszach” – pragnę serdecznie podziękować Wszystkim, którzy przyczynili się do ich sukcesu:

-        dziękuję członkom wszystkich OSP z terenu Gminy za utrzymanie porządku i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Dożynek,

-        dziękuję Stowarzyszeniu „Jak w Rodzinie” oraz Kołom Gospodyń Wiejskich,

-        dziękuję funkcjonariuszom Policji z Komisariatu w Opatówku,

-        dziękuję dziennikarzom lokalnej prasy.

Szczególne podziękowania kieruję do grona pracowników Urzędu Gminy Godziesze Wielkie za skoordynowanie tych różnorodnych działań, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Banaś – Sekretarzowi Gminy za kierowanie zespołem dzięki któremu kolejne „Dożynki w Godzieszach” mogły odnieść sukces.

Copyright Godziesze Wielkie © 2021. Wykonanie: JTC Software