Prezydent podpisał ustawę o tarczy antykryzysowej 4.0. Co wprowadzają przepisy?

           Biuro Rozwoju Powiatu zawiadamia, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. tarczy antykryzysowej 4.0. Wprowadza ona m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Ustawa reguluje również możliwość skorzystania z wakacji kredytowych oraz wydłuża do 28 czerwca 2020 r. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

W tarczy antykryzysowej 4.0 zapisano, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł nie będą musieli składać wniosku o jej umorzenie. "Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki"

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi tu o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia 2020 roku. Na dopłaty ma być przeznaczone ok. 570 mln zł.

Nowe przepisy mają także zapobiec wrogim przejęciom polskich firm przez zagraniczne podmioty spoza UE. Strona rządowa tłumaczyła, że takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na COVID-19, który może powodować, iż wycena krajowych firm może być niska. Transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w takich spółkach mają być teraz kontrolowane przez UOKiK. Przepisy dot. kontroli przejęć dotyczyć będą np. firm związanych z produkcją energii elektrycznej, gazu, paliw, leków, zajmujących się przetwórstwem żywności. Ochroną będą objęte przedsiębiorstwa, których przychód na terenie Polski przekroczył 10 mln euro.

Tarcza antykryzysowa 4.0 przewiduje również złagodzenie reguły finansowej, przez co samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć. Ustawa stanowi m.in. że samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego, na przeciwdziałanie COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych. Pozwoli ona też wcześniej przekazać gminom raty w części oświatowej.

Nowe przepisy przewidują, że bogate samorządy nie będą musiały wpłacać rat za janosikowe w czerwcu i w lipcu. Janosikowe za te miesiące będzie musiało jednak zostać uregulowane w równych ratach od sierpnia do grudnia br. wraz z ratami należnymi za te miesiące.

Tarcza 4.0 wprowadza przepisy dot. wakacji kredytowych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy. Dotyczyć ono będzie też osób, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca 2020 r.

Źródło: www.pap.pl

 

Kontakt z pracownikiem Biura Rozwoju Powiatu:
pan Damian Michalak
tel. 62 501-43-31

 

KONTAKT

ul. 11 Listopada 10

62 - 872 Godziesze Małe

gm. Godziesze Wielkie, pow. kaliski

tel.: 62 7611158

tel.: 62 7611089

e-mail: godziesze-wi@zgwrp.org.pl

GMINA KORZYSTA ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH POCHODZĄCYCH Z UNII EUROPEJSKIEJ
Program Rozwoji Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
LGD - Kraina Nocy i dni
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności
ProgramRegionalny - Narodowa Strategia Spójności
Ja w internecie
Copyright Godziesze Wielkie © 2019