OŚ.6220.8.2012.2013 Godziesze Wielkie, dnia 23 stycznia 2013 roku
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach
zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 71 ust. 1 ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm), § 3 ust. 1 pkt. 14 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09.11.2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2010r Nr 213, poz. 1397) oraz art. 104 kpa, po rozpatrzeniu wniosku Pana Krzysztofa Szkolnego „MAREX" zam. ul Ostrowska 86, 62-872 Godziesze Małe z dnia 18 września 2012 roku w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na budowie zakładu renowacji fortepianów i pianin zlokalizowanego w miejscowości Godziesze Małe , działka nr ewidencyjny 774, gmina Godziesze Wielkie
ORZEKAM
•I. Brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
•II. Określam środowiskowe uwarunkowania:
•1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie zakładu renowacji fortepianów i pianin zlokalizowane w miejscowości Godziesze Małe, działka nr ewidencyjny 774, obręb Godziesze Małe, gmina Godziesze Wielkie. W zakładzie przewiduje się renowacji około 180 instrumentów rocznie. Powierzchnia całej nieruchomości, na której planowane jest przedsięwzięcie wynosi 4000 m2. Powierzchnia użytkowa planowanego obiektu wyniesie: hala - 384 m2, pomieszczenie na piętrze - 132m2 (pomieszczenie socjalne i biurowe). Przewiduje się budynek o wysokości kalenicy 5m. na terenie analizowanej działki znajduje się dom mieszkalny inwestora. Najbliższe tereny zabudowy zagrodowej znajdują się w odległości 20-30 metrów od granic zakładu. Na terenie objętym inwestycją przewiduje się 5 miejsc parkingowo-postojowych. Natężenie ruchu wyniesie: 6 samochodów osobowych i 1 samochód ciężarowy na dobę. W zakładzie zatrudnionych będzie 5 osób. W zakładzie prowadzona będzie mechaniczna obróbka drewna i elementów metalowych oraz ich powlekanie. W hali znajdować się będą pomieszczenia stolarni, szlifierni, lakierni (kabina i pomieszczenia lakiernicze).
•2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich :
- Nie należy zmieniać stanu wód gruntowych na działkach, jeżeli było by to niekorzystne dla działek sąsiednich;
- Na ewentualną wycinką drzew należy uzyskać stosowne zezwolenie
- Planowane przedsięwzięcie nie będzie realizowane w obszarach cennych zbiorowisk roślinnych, siedlisk ptaków i zwierząt.
- Uciążliwość przedsięwzięcia winna zamknąć się w granicach władania terenem przez inwestora,
- Naprawa instrumentów winna być prowadzona przy zamkniętych drzwiach warsztatu,
- Odpady winny być tymczasowo gromadzone w wydzielonych miejscach na terenie zakładu w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska,
- Wytwórca odpadów zobowiązany jest do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarowania odpadami oraz wymaganiami ochrony środowiska. Wytworzone odpady winny zostać w maksymalnym stopniu zagospodarowana ponownie, a jeśli z przyczyn technologicznych będzie to niemożliwe lub nie uzasadnione z przyczyn ekologicznych i ekonomicznych, odpady winny być unieszkodliwione w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska,
- Ścieki bytowe i przemysłowe odprowadzać do szczelnego zbiornika wybieralnego na nieczystości płynne, do czasu wbudowania kanalizacji.
- Wody opadowe z dachów i powierzchni utwardzonych będą spływać powierzchniowo na tereny przyległe należące do inwestora.
.
•3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie przebudowy:
1. Inwestycję należy projektować i budować zapewniając spełnienie wymagań dotyczących poszanowania interesów osób trzecich.
2. W projekcie należy przyjąć technologię i urządzenia techniczne przyjazne środowisku a w szczególności ograniczające lub eliminujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
3. Standardy jakości środowiska poza terenem, do którego inwestor posiada tytuł prawny, winny być dotrzymane a uciążliwość przedsięwzięcia winna zamknąć się w granicach terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny.
4. Dla zapewnienia jak najmniejszego zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego należy w projektowanym warsztacie wykonać w kabinie lakierniczej filtry węglowe o minimalnej skuteczności redukcji emisji lotnych związków organicznych wynoszącej 80% oraz zastosować do odpylania pomieszczeń odkurzacze przemysłowe.
•4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie występowania poważnych awarii:
Nie dotyczy
•5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
Nie dotyczy
•6. Wymogi w przypadku stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
Nie dotyczy
•7. Okres ważności decyzji:
Ważność decyzji określa się na okres 4 lat licząc od dnia uprawomocnienia się niniejszej decyzji.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 18 września 2012r Pan Krzysztof Szkolny „MAREX" zam. ul Ostrowska 86, 62-872 Godziesze Małe gmina Godziesze Wielkie wystąpił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji polegającej na budowie zakładu renowacji fortepianów i pianin zlokalizowanego w miejscowości Godziesze Małe , działka nr ewidencyjny 774, gmina Godziesze Wielkie. Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie zakładu renowacji fortepianów i pianin zlokalizowane w miejscowości Godziesze Małe, działka nr ewidencyjny 774, obręb Godziesze Małe, gmina Godziesze Wielkie. W zakładzie przewiduje się renowacji około 180 instrumentów rocznie. Powierzchnia całej nieruchomości, na której planowane jest przedsięwzięcie wynosi 4000 m2. Powierzchnia użytkowa planowanego obiektu wyniesie: hala - 384 m2, pomieszczenie na piętrze - 132m2 (pomieszczenie socjalne i biurowe). Przewiduje się budynek o wysokości kalenicy 5m. na terenie analizowanej działki znajduje się dom mieszkalny inwestora. Najbliższe tereny zabudowy zagrodowej znajdują się w odległości 20-30 metrów od granic zakładu. Na terenie objętym inwestycją przewiduje się 5 miejsc parkingowo-postojowych. Natężenie ruchu wyniesie: 6 samochodów osobowych i 1 samochód ciężarowy na dobę. W zakładzie zatrudnionych będzie 5 osób. W zakładzie prowadzona będzie mechaniczna obróbka drewna i elementów metalowych oraz ich powlekanie. W hali znajdować się będą pomieszczenia stolarni, szlifierni, lakierni (kabina i pomieszczenia lakiernicze).
Po analizie całego przedsięwzięcia uznano, że wnioskowane zamierzenia inwestycyjne nie będzie pogarszać dotychczasowego stanu w rozumieniu dotrzymania obowiązujących standardów jakości środowiska po zastosowaniu przyjętych rozwiązań i zaleceń minimalizujących wpływ na wartości środowiskowe.
Wnioskowana inwestycja zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2010r Nr 213, poz. 1397 ) zaliczana jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Pismem z dnia listopada 2012 roku (data wpływu 05 grudnia 2012) znak ON.NS.72.3.72.2012 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu wyraził opinię , że dla w/w przedsięwzięcia jest wymagane sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 26 października 2012 (data wpływu 29 października 2012r) znak WOO-II.4240.657.2012.ES nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Dla inwestycji niniejszej wydano postanowienie dnia 03 stycznia 2013 roku o braku konieczności opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Zawiadomienie o wszczęciu postępowania podano do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym przez Urząd, wywieszono na tablicy ogłoszeń tutejszego Urzędu. Zgodnie z art.. 10 kpa poinformowano strony o możliwości składania uwag i wniosków w przedmiotowej sprawie.
Strony postępowania w czasie trwania postępowania administracyjnego nie zgłosiły żadnych uwag i wniosków.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji decyzji.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, za pośrednictwem Wójta Gminy Godziesze Wielkie, w terminie 14 dni. .
Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji
Otrzymują:
- Inwestor: MAREX Krzysztof Szkolny
- Sołtys wsi Godziesze Małe
- a/a
Charakterystyka przedsięwzięcia