OŚ.6220.8.2012.2013                                    Godziesze Wielkie, dnia 03 stycznia 2013 roku

 

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz.1227), po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu z dnia 30 listopada 2012 roku (data wpływu 05 grudnia 2012) znak ON.NS.72.3.72.2012 oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 26 października 2012 (data wpływu 29 października 2012r) znak WOO-II.4240.657.2012.ES

postanawiam

nie nakładać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie zakładu renowacji fortepianów i pianin zlokalizowanego w miejscowości Godziesze Małe , działka nr ewidencyjny 774.

Inwestor:" MAREX" Szkolny Krzysztof.

 

UZASADNIENIE

Inwestor „MAREX" Krzysztof Szkolny w dniu 18 września 2012 roku, zwrócił się do Wójta Gminy Godziesze Wielkie o wydanie decyzji określających środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na zakładu renowacji fortepianów i pianin w miejscowości Godziesze Małe, działka nr ewidencyjny 774 , gmina Godziesze Wielkie. Do wniosku dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia, mapy ewidencyjne obejmujące przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie.

Zawiadomieniem z dnia 08 października 2012 roku znak OŚ 6220.8.2012 Wójt Gminy Godziesze Wielkie zawiadomił strony postępowania administracyjnego o możliwości zapoznania się z aktami sprawy. Strony postępowania nie wniosły uwag.

Zgodnie z art. 64 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku. O udostępnianiu informacji o Środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz.1227 ze zm.) organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, stwierdza w drodze postanowienia obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby określa zakres raportu, po zasięgnięciu opinii właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 
W związku z powyższym, Wójt Gminy Godziesze Wielkie wystąpił do  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby określenie zakresu raportu.
Pismem z dnia listopada 2012 roku (data wpływu 05 grudnia 2012) znak ON.NS.72.3.72.2012 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu  wyraził opinię , że  dla w/w przedsięwzięcia jest wymagane sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko.

Regionalny  Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem  z dnia 26 października 2012 (data wpływu 29 października 2012r) znak WOO-II.4240.657.2012.ES nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Wójt Gminy Godziesze Wielkie po dokonaniu analizy  zgromadzonej dokumentacji, biorąc pod uwagę uwarunkowania określone  w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października  2008r. o udostępnianiu  informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227 ze zm. )tj:  rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia, które nie będzie powodować negatywnego oddziaływania na środowisko, ze względu na usytuowanie przedsięwzięcia ,  wielkość zajmowanego  terenu , zakres  robót związanych z jego  realizacją , prawdopodobieństwa oddziaływania ,  czas trwania , zasięg oddziaływania  oraz odwracalność oddziaływania , a także wykorzystanie zasobów naturalnych , emisję i uciążliwości związane z jego eksploatacją .

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie zakładu renowacji fortepianów i pianin zlokalizowane w miejscowości Godziesze Małe, działka nr ewidencyjny 774, obręb Godziesze Małe, gmina Godziesze Wielkie. W zakładzie przewiduje  się renowacji około 180 instrumentów rocznie. Powierzchnia całej nieruchomości, na której planowane jest przedsięwzięcie wynosi 4000 m2. Powierzchnia użytkowa planowanego obiektu wyniesie: hala - 384 m2, pomieszczenie na piętrze - 132m2 (pomieszczenie socjalne i biurowe). Przewiduje się budynek o wysokości kalenicy 5m. na terenie analizowanej działki znajduje się dom mieszkalny inwestora. Najbliższe tereny zabudowy zagrodowej znajdują się w odległości  20-30 metrów od granic zakładu. Na terenie objętym inwestycją przewiduje się 5 miejsc parkingowo-postojowych. Natężenie ruchu wyniesie: 6 samochodów osobowych i 1 samochód ciężarowy na dobę. W zakładzie zatrudnionych będzie 5 osób.

W zakładzie prowadzona będzie mechaniczna obróbka drewna i elementów metalowych oraz ich powlekanie. Przewiduje się, zużycie ok. 0,5 m3 drewna na miesiąc. W hali znajdować się będą pomieszczenia stolarni, szlifierni, lakierni (kabina i pomieszczenia lakiernicze). Do mechanicznej obróbki drewna wykorzystywane będą: szlifierka taśmowa, piła tarczowa, wyrówniarko - grubościówka, frezarka dolnowrzecionowa. Zakład będzie wyposażony w odkurzacze przemysłowe. Do ogrzewania pomieszczeń zakładu wykorzystana będzie kotłownia węglowa o mocy 35 kW . Proces technologiczny renowacji instrumentów w zakładzie obejmować będzie następujące etapy: pomiary, demontaż, naprawa uszkodzonych elementów drewnianych i metalowych, ręczne nakładanie politury, lakierowanie, polerowanie, wymiana zużytych elementów mechanizmu i klawiatury, regulacja, strojenie. Zakres prowadzonych prac będzie różny i będzie zależał od wymogów klienta, stopnia zużycia poszczególnych elementów instrumentu, uszkodzenia instrumentu, w związku z tym nie zawsze będą występować wszystkie etapy ww. procesu technologicznego.

Przedmiotowa inwestycja będzie się wiązać z emisją substancji do powietrza, której źródłem będą: spalanie paliw w silnikach pojazdów poruszających się po terenie inwestycji, kotłownia węglowa, oraz proces powlekania w kabinie lakierniczej. Biorąc pod uwagę niewielką skalę planowanego przedsięwzięcia tj. niewielkie w skali roku zużycie preparatów do powlekania zawierające lotne związki organiczne (3600 kg/rok) oraz uwzględniając zastosowane w kabinie lakierniczej filtry węglowe o minimalnej skuteczności redukcji emisji lotnych związków organicznych wynoszącej 80% oraz zastosowanie do odpylania pomieszczeń odkurzaczy przemysłowych, należy stwierdzić , że planowana i inwestycja nie będzie stanowić zagrożenia dla stanu powietrza w rejonie zainwestowania.

Na etapie eksploatacji inwestycji oddziaływanie na klimat akustyczny związane będzie z : pracą wentylatorów o wydajności 12000 m3/h (nawiewnych i wywiewnych), w które wyposażona będzie kabina lakiernicza, pracą urządzeń do obróbki drewna (szlifierka taśmowa, piła formatowa, wyrówniarko - grubościówka, frezarka dolnowrzecionowa), ruchem pojazdów po terenie inwestycji (manewry, przeładunek) dostarczających surowiec oraz wywożących instrumenty. Procesy produkcyjne prowadzone będą w pomieszczeniu dostatecznej izolacyjności akustycznej ścian. Biorąc powyższe pod uwagę, a także uwzględniając niewielką skalę przedsięwzięcia należy stwierdzić, że oddziaływanie akustyczne zamknie się w granicach planowanego przedsięwzięcia .

Odpady wytwarzane na terenie zakładu  gromadzone będą selektywnie i magazynowane w miejscach do tego przeznaczonych, w specjalnie oznakowanych i przystosowanych do tego celu pojemnikach i kontenerach. Odpady będą zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych i migracją zanieczyszczeń do środowiska gruntowo- wodnego.

Woda na cele socjalno - bytowe pobierana będzie z wodociągu gminnego. W związku z planowanym przedsięwzięciem nie będą powstawały ścieki przemysłowe, a jedynie ścieki socjalno- bytowe, które będą odprowadzane do zbiornika bezodpływowego o pojemności 15m3, a następnie wywożone na oczyszczalnie ścieków. Sprzątanie pomieszczeń będzie się odbywało na sucho. Wody opadowe i roztopowe odprowadzane będą w sposób niezorganizowany do ziemi.

Mając na uwadze art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit c i e ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że eksploatacja przedsięwzięci a nie wiąże się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych i ryzykiem wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii.

Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. b ww. ustawy należy stwierdzić, że nie będzie dochodzić do kumulowania się oddziaływania planowanego przedsięwzięcia z oddziaływaniem innych przedsięwzięć.


W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt. 2 lit. a-j ww. ustawy stwierdza się, iż działka, na której zaplanowano inwestycję znajduje się na terenie obszaru chronionego krajobrazu Dolina rzeki Prosny , dla którego nie ma obowiązujących zakazów,  a najbliżej położonym  obszarem Natura 2000 jest PLH300034 Dolina Swędrni (zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 10 stycznia 2011 r. w sprawie przyjęcia na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG czwartego zaktualizowanego wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na kontynentalny region Biogeograficzny - Dz. U. Ł33 z 8.2.2011, str. 146) znajdujący się w odległości ok. 14,3 km. Uwzględniając powyższe, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione, a w szczególności na gatunki lub siedliska stanowiące przedmioty ochrony ww. obszaru Natura 20000, ani pogorszenia integralności ww. obszaru Natura 2000 lub ich powiązania z innymi obszarami.

Z uwagi na to, że planowane przedsięwzięcie realizowane będzie w znacznej odległości od granic kraju oraz ze względu na ograniczony do najbliższego zasięg oddziaływania , nie występuje transgraniczne oddziaływanie na środowisko.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie, stronom nie służy zażalenie.

Otrzymują:

  1. Inwestor:  MAREX Krzystof Szkolny
  2. Sołtys wsi Godziesze Małe
  3. a/a

Copyright Godziesze Wielkie © 2021. Wykonanie: JTC Software