OŚ.6220.1.2013 Godziesze Wielkie, dnia 16 kwietnia 2013 roku
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz.1227), po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu z dnia 26 lutego 2013 roku znak ON.NS.72.3.10.2013 oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 18 marca 2013 roku znak WOO-II.4240.25.2012.PS
postanawiam
nie nakładać potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie elektrowni wiatrowej BONUS MK300, na działce nr 969 w miejscowości Godziesze Małe, gmina Godziesze Wielkie.
Inwestor: WIND - MILL Karolina Olczak
UZASADNIENIE
WIND - MILL Karolina Olczak, ul Tatrzańska 11, 62800 Kalisz w dniu 24 stycznia 2013 roku, zwróciła się do Wójta Gminy Godziesze Wielkie o wydanie decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach określających Środowiskowe Uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni wiatrowej BONUS MK300, na działce nr 969 w miejscowości Godziesze Małe, gmina Godziesze Wielkie.
Do wniosku dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia, mapy ewidencyjne obejmujące przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie.
Zawiadomieniem z dnia 25 stycznia 2013 roku znak OŚ 6220.1.2013 Wójt Gminy Godziesze Wielkie zawiadomił strony postępowania administracyjnego o możliwości zapoznania się z aktami sprawy.
Zgodnie z art. 64 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku. O udostępnianiu informacji o Środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz.1227 ze zm.) organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, stwierdza w drodze postanowienia obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby określa zakres raportu, po zasięgnięciu opinii właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
W związku z powyższym, Wójt Gminy Godziesze Wielkie wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby określenie zakresu raportu.
Opinią Sanitarną z dnia 26 lutego 2013r. (data wpływu 27 lutego 2013r) znak: ON-NS-72.3.10.2013 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu wyraził opinię , że dla w/w przedsięwzięcia jest wymagane sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem z dnia 18 marca 2013r. (data wpływu 21 marca 2013r) znak: WOO-II.4240.25.2013.PS nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Wójt Gminy Godziesze Wielkie po dokonaniu analizy zgromadzonej dokumentacji, biorąc pod uwagę uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199, poz.1227 ze zm. ) tj: rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia, które nie będzie powodować negatywnego oddziaływania na środowisko, ze względu na usytuowanie przedsięwzięcia , wielkość zajmowanego terenu , zakres robót związanych z jego realizacją , prawdopodobieństwa oddziaływania , czas trwania , zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania , a także wykorzystanie zasobów naturalnych , emisję i uciążliwości związane z jego eksploatacją .
Przedmiotowe przedsięwzięcie polegać będzie na realizacji jednej siłowni wiatrowej o znamionowej mocy elektrycznej nie większej niż 330 kW . Zgodnie z treścią przedłożonej dokumentacji, przewiduje się eksploatację turbiny o średnicy wirnika nie przekraczającej 33m umieszczonego na wieży o wysokości w zakresie od 44m n.p.t. do 60m n.p.t. W ramach infrastruktury towarzyszącej, wykonane zostaną drogi dojazdowe i place manewrowe. W odległości około 200 m od przedmiotowej siłowni, znajduje się inna konstrukcja o takim samym przeznaczeniu, należąca do Inwestora. Dla ww. siłowni wiatrowej została przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko, zakończona decyzją środowiskową z dnia 18 stycznia 2010 roku nr OŚ. 7624/18/09/10 obejmującą budowę dwóch siłowni wiatrowych. Zrealizowana została jedna siłownia i nie przewiduje się realizacji drugiej z zawartej w decyzji z 2010 roku siłowni, jednocześnie planując posadowienie takiej samej konstrukcji w innym punkcie, który to punkt określa niniejsze postanowienie. Mając na uwadze powyższe, odległość pomiędzy siłowniami wynosić będzie około 200m. Wytworzona energia elektryczna przesyłana będzie do istniejącej stacji transformatorowej.
Zgodnie z treścią przedłożonej dokumentacji, przewiduje się lokalizację siłowni w punkcie o współrzędnych określonych w układzie odniesienia PL-1992: X: 418820 ; Y: 442205. Planowana siłownia charakteryzować się będzie poziomem mocy akustycznej nie wyższym niż93,8 dBA. Planowana inwestycja znajduje się w odległości około 500 m od terenów zabudowy jednorodzinnej zagrodowej a istniejąca siłownia około 650 m. uwzględniając powyższe nie przewiduje się aby jednoczesne eksploatowania obu siłowni mogło wiązać się z wystąpieniem przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
W odniesieniu do zapisów art. 63 ust.1 pkt. 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że teren, na którym planuje się realizację inwestycji, znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu Dolina Rzeki Prosny, dla którego obecnie nie obowiązują zakazy. Najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest PLH300034 Dolina Swędrni (zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 10 stycznia 2011 r. w sprawie przyjęcia na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG czwartego zaktualizowanego wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na kontynentalny region Biogeograficzny - Dz. U. Ł33 z 8.2.2011, str. 146) znajdujący się w odległości ok. 4,5 km w kierunku południowo wschodnim. Odległość od lasu wynosi około 280m. Mając na względzie położenie planowanej inwestycji poza obszarami ważnymi dla ptaków wyznaczonymi na podstawie opracowania przygotowanego przez Przemysława Wylegałę, Stanisława Kuźniaka oraz Pawła T. Dolatę „obszary ważne dla ptaków w okresie gniazdowania oraz migracji na terenie województwa wielkopolskiego" zleconego przez Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego oraz brak w odległości ponad 200 m jakichkolwiek struktur krajobrazu atrakcyjnego dla ptaków i nietoperzy, nie przewiduje się znacząco negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze i gatunki zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, ani pogorszenia integralności obszaru Natura 2000 lub powiązania z innymi obszarami.
Z uwagi na skalę, charakter i zakres oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz brak negatywnego wpływu na obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną nie ma potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowiska.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie, stronom nie służy zażalenie.