Drodzy Mieszkańcy Gminy Godziesze Wielkie!
Od 1 lipca 2021 r. na terenie całego kraju obowiązuje Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2021 poz. 906).
Według zapisów rozporządzenia zobowiązani jesteśmy dzielić odpady na cztery frakcje: do worka niebieskiego zbieramy papier, do worka żółtego - metale i tworzywa sztuczne, do zielonego pojemnika - szkło, do brązowego pojemnika - odpady ulegające biodegradacji + odpady zmieszane gromadzone w pojemnikach.
Pamiętajmy, że prawidłowa segregacja odpadów komunalnych nie jest skomplikowanym procesem i zaczyna się u każdego z nas w domu. Jeśli macie Państwo wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad poniżej przypominamy podstawowe zasady segregacji:
Do worka niebieskiego „Papier" wrzucamy:
-
opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą),
-
katalogi, ulotki, prospekty,
-
gazety i czasopisma,
-
papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki,
-
zeszyty i książki,
-
papier pakowy,
-
torby i worki papierowe.
Do worka żółtego oznaczonego napisem „Metale i tworzywa sztuczne" wrzucamy:
-
odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach,
-
nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych,
-
plastikowe opakowania po produktach spożywczych,
-
opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach),
-
opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach
(np. szamponach, paście do zębów) itp. -
plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie,
-
aluminiowe puszki po napojach i sokach,
-
puszki po konserwach,
-
folię aluminiową,
-
metale kolorowe,
-
kapsle, zakrętki od słoików.
Do worka zielonego oznaczonego napisem „Szkło" wrzucamy:
-
butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),
-
szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Do worka brązowego oznaczonego napisem „Bio" wrzucamy:
-
odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),
-
gałęzie drzew i krzewów,
-
skoszoną trawę, liście, kwiaty,
-
trociny i korę drzew,
-
resztki jedzenia.
Jeżeli posiadacie Państwo zwierzęta lub przydomowe kompostowniki odpady ulegające biodegradacji można zagospodarować we własnym zakresie. Nie ma obowiązku korzystania z worka brązowego.
Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.
Segregacja śmieci się opłaca!!!
Pamiętajmy, że prawidłowo prowadzona segregacja odpadów komunalnych obniża koszty ponoszone za zagospodarowanie odpadów a tym samym pozwala na utrzymanie niskich opłat pobieranych od mieszkańców Gminy Godziesze Wielkie.
************************************************
Sortowanie śmieci zaczyna się w domu...
→ Selektywna zbiórka odpadów komunalnych we własnym domu jest podstawowym krokiem do odzysku i recyklingu.
→ Segregowanie odpadów komunalnych na terenie posesji pozwala na gospodarowanie nimi w sposób efektywny, ekologiczny i ekonomiczny między innymi poprzez zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska jak również zmniejszenie ilości odpadów trafiających do pojemnika przeznaczonego do gromadzenia w nim odpadów zmieszanych.
→ Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym w naszym systemie polega na zbieraniu do pojemników i worków odpadów komunalnych z podziałem na frakcję suchą, mokrą, odpady ulegające biodegradacji w tym odpady zielone oraz na zbieraniu w wydzielonych miejscach innych odpadów komunalnych, o których mowa Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Godziesze Wielkie tj. odpadów problematycznych.
W ramach frakcji suchej wydzielane są następujące surowce wtórne: papier i tektura, szkło i opakowania ze szkła, tworzywa sztuczne i metale.
→ Sortowanie śmieci się opłaca! Pamiętajmy, że prawidłowo prowadzona segregacja odpadów komunalnych obniża koszty funkcjonowania systemu obioru odpadów komunalnych na terenie Gminy Godziesze Wielkie, a tym samym pozwala na utrzymanie bardzo niskich opłat pobieranych od mieszkańców.
→ Poradnik